Працюємо щодня
Веб камери
Замовити екскурсію
Замовити екскурсію

“Аптека-музей”

Важко собі уявити сучасний світ без ліків і відповідно без аптек. Вони завжди відігравали важливу роль в нашому житті. Аптекарською справою розпочали займатися дуже давно. Достеменно нам не відомо, коли саме, зате перші згадки про ліки були зафіксовані у працях Гіппократа 400 років до нашої ери. Саме там було  вперше вжите слово «APOTHEK». Колись ця назва мала трішки інше значення. Під нею розуміли кімнату у лікаря, де зберігалися, на той час найпростіші лікарські рослини. З кожної лікарської речовини готувалися відвари, робились настойки, бальзами, вичавлювали сік і , до речі, їх колись не змішували. Це вже згодом навчились змішувати різноманітні суміші, досліджувати і створювати нові рецепти. Робота аптекаря завжди цінилася дуже добре, можливо тому аптекарська справа вдосконалювалась і процвітала.

А тепер поговоримо про Львів. «Аптека – музей» дуже відома по всій Україні. І є однією з найдавніших діючих у Львові. Входить в екскурсію «Таємниці підземелля». Повна назва - аптека-музей «Під чорним орлом». Розташовується в центрі міста, неподалік Ратуші. Адреса – вулиця Друкарська. Не помітити її складно, оскільки на фасаді розміщена кована змія, що обкрутилася навколо чаші – це, між іншим - емблема медицини. Вхід в музей знаходиться по вулиці Ставропігійській, а от вихід буде вже на вулицю Друкарську, тому не дивуйтесь, що спустившись в підземелля музею з однієї сторони, а вийдете в іншому місці. Так задумано. Сама аптека займає лише один невеличкий зал, який називають – торговий. А от уже приміщення музею займає велику територію з величезною кількістю експонатів. Хоча, малесеньку частинку з них, можна оглянути і в торговому залі. Оскільки кожен з аптекарів хотів мати найбільше клієнтів, то відповідно аптеки оздоблювались якнайкраще – робили оригінальні художні розписи та вітражі, замовляли спеціальні декоративні меблі, це все і представлено до нашого огляду в музеї.

Музей - Аптека у Львові розпочала свою бурхливу діяльність з 1735 року, яка не лише триває до сьогодні, а й процвітає. Підтвердженням цього є 1966 рік, коли аптеці офіційно присвоїли статус музею, а ще через усього шість років, отримав звання – народний. Варто відмітити, що під час проведення реставраційних робіт, було відновлений вигляд приміщень, який вони мали ще за часів середньовіччя. Тому враження та відчуття при відвідуванні аптеки «Під чорним орлом» є особливі та водночас незабутні. В унікальному музеї розміщається сила-силенна різноманітних аптекарських експонатів і розповідати про них та про історію фармації можна багато-багато.

Аптека музей у Львові є унікальним закладом. Хоча б тому, що навіть сьогодні тут можна придбати окрім звичних ліків ще й залізне вино, яке продається не в кожній аптеці. Та й музейні експонати, які збирали протягом багатьох років є дуже різними. 

А тепер кілька слів про експонати «Аптеки – музей», які тут знаходяться -  їх налічується більше трьох тисяч. Музей складається з кількох залів, внутрішнього дворика та чудово облаштованих підземних приміщень. Торговий зал – місце, де розміщається діюча аптека. Це приміщення як зараз так і раніше використовувалось за тим же ж призначенням. Цікавинкою цього залу є невеличкий отвір в стіні. Колись так спостерігали за роботою працівників, а от зараз є відеокамери… Як уже згадувалось вище, аптекарі турбувались про свою репутацію, тому заможних клієнтів обслуговували самі власники.

Відвідуючи «Аптеку музей» варто звернути увагу на вражаючі розписи на стелі, які символізують чотири основні елементи світу. А саме – вода, вогонь, земля, повітря. Ці роботи здійснював віденський майстер Шталь у 19 столітті. Довкола розмішені старовинні, з унікальним різьбленням, шафи  у яких розміщається  аптечний посуд різних форм та з різних часових проміжків. Особливої уваги заслуговують ваги, елементи якої були виготовлені з бронзи у вигляді давньогрецьких персонажів Ескулапа та Гігеї. Ваги у фармації відігравали важливу роль, оскільки завдяки їм можна було порційно дозували лікарські компоненти для створення ліків.

Серед експонатів знаходяться і духові шафи. Їх призначення – сушити трави. Спершу їх розпалювали, нагрівали до потрібної температури і завдяки теплому повітрю висушували лікарські трави. Ну її звичайно ж друкарський станок. На ньому друкували реквізити аптеки, які за допомогою резинової смужки прикріплювали до ліків. А це свідчить, що вже тоді аптекарі добре розумілись на рекламі. Пілюльні дошки. Лікарські таблетки виготовлялися у вигляді невеличкого кусочка тіста, клалися на пілюльну дошку і розрізались на визначені розміри та кількість. Касові апарати, використовувалися для ведення бухгалтерії з австрійських часів, зразки яких розміщенні в музеї.

Найбільше, мабуть, у «Аптеці-музей» знаходиться різноманітних пляшечок, колбочок, баночок, мензурок, бутлів…, кожна з яких мала своє призначення. Всі вони виготовлені із неоднакових матеріалів та довільної форми. До прикладу, кожен бутель з водою, яку використовували для виготовлення ліків підписували. Вказували дату виготовлення, термін придатності, з якого джерела набрана. Також аптекарі умовно позначали й тару в якій зберігались уже готові ліки. До прикладу чорною тушшю на білому тлі – лікувальні, червоним кольором по білому фоні – легкозаймисті, білою фарбою по чорному полі – яди.

В окремому залі можна оглянути портрети світил медицини, старовинні рецепти, дипломи відомих лікарів та фармацевтів, медичні книги і ще багато всього цікавого.

Окремо варто оглянуту алхімічну лабораторію. Колись церква переслідувала алхіміків, і тому вони використовували таємні знаки. Якщо уважно роздивлятися експонати, можливо і Вам вдасться побачити щось таємне та загадкове.

У підземних приміщеннях можна оглянути бочки з вином, яким колись лікували різноманітні хвороби)))

Існує багато вражаючих легенд та цікавих історій, пов’язаних з фармацевтичною справою. Ось, до прикладу легенда про бідного скловара. Через те, що справи йшли не дуже, відповідно були мізерні прибутки. І як завжди дружина не витримує і в пориві злості знімає обручку і жбурляє її в казан, де варилось скло. І ось тут – УРА, скло змінює забарвлення і стає червоним. З того часу сім’я зажила щасливо, оскільки одним махом «убили двох зайців». Це значить що помирились і розбагатіли і одночасно винайшли новий вид скла. Назвали  його – рубінове скло.

Все це та багато іншого можна побачити в аптеці- музей «Під чорним орлом». Цікава експозиція зібрана з різних часових епох вражає, а від історії та легенд захоплює дух. Тому, неодмінно варто відвідати цю унікальну аптеку самостійно або з екскурсоводом…


інші новини
Developed by Yurii Sokolovskyi ©2020 Туристична агенція "Lviv-weekend" Всі права захищені.