Працюємо щодня
Веб камери
Замовити екскурсію
Замовити екскурсію

Підземелля монастиря домініканів

     Львів – місто, що зачаровує своєю багатою історичною та архітектурною спадщиною. Тут можна прогулюватися вузенькими вуличками середньовічного міста та розглядати цікаві туристичні пам’ятки, які відіграють важливу роль не лише у культурній спадщині міста Львова, чи навіть України. Підтвердженням цього є внесення історичного центру Львова у світову спадщину ЮНЕСКО. Львів є настільки багатий на історичні пам’ятки, що для того щоб ознайомитися з усіма об’єктами варто, не лише, дивитися по сторонам, а й підніматися догори та спускатися в підземелля.

      Одне з яких - підземелля домініканського собору. Ці підземелля вважаються одними із найстаріших на території міста Львова. Існують версії, що стіни підземних ходів  - це не що інше, як залишки стін палацу князя Лева – сина Данила Галицького, який заснував місто. І вік яких сягає ще далекого 13 століття. Приблизно у цей період монахи ордену домініканців прибувають до Львова і зводять свій монастир. Згодом, а саме у середині 18 століття повстає новий величний барокковий храм. Велика заслуга при будівництві храму належить відомому військовому інженеру та архітектору – Яну де Вітте. Завдяки його проекту ми і до сьогодні можемо милуватися мальовничою красою храму, сучасна назва якого –  греко-католицька церква Пресвятої Євхаристії.

     Підземелля монастиря домініканців, як і  всі решта до кінця не розкопані і не досліджені. Тому і не всі таємниці нам відомі. До сьогодні залишаються загадками для істориків та і просто зацікавлених глядачів багато не розкритих фактів, недосліджених ходів, а можливо і старовинних скарбів чи певних предметів з далекого минулого, які могли б зробити вагомий вклад в історію про підземелля Львова.

     Отже, хто такі домініканці? Орден виник ще у 1215 році. Засновником був монах – Домінік Гусман. Події почали розвиватись на території Франції. Назва ордену походить від засновника, який незабаром, а саме у 1234 році був канонізований. Основною метою створення ордену було: проповіді, місіонерська діяльність, сповіді, хоча згодом додалась ще одна місія – проведення інквізиції, мається на увазі вичислення та настановлення на «шлях істинний» єретиків (не віруючих в загально прийняті вчення). В наш час на фасаді домініканського собору можна побачити зображення собаки, що в зубах тримає палаючий смолоскип. Саме це зображення і стало своєрідним символом ордену. Трактується, як «пси Господні». Монахи ордену домініканців поширювали свої знання та вчення практично по сій території світу, не оминувши й славнозвісний Львів.

      У давні часи, а саме у 13 столітті до Львова прибули монахи з ордену «Домінікани». Відбулося це не випадково. Князь Лев був одружений з дочкою короля Угорщини – Констанцією. А вона була католичкою. Відповідно й запросила до Львова домініканців. Спершу монахи були розміщенні в храмі на замковій горі, а згодом князь Лев вирішив віддати їм у користування приміщення свого палацу, який, згідно з історичних джерел розміщувався на території сучасного храму Пресвятої Євхаристії. А тепер у приміщеннях монастиря знаходиться музей-підземелля.

     З історією підземель нерозривно пов’язана трагічна і водночас романтична історія юної дівчини, ім’я якої - Гальшка . Розгортались події у далекому  16 столітті.  У молодому віці дівчина втратила батька, відповідно й увесь спадок переходить до неї. Хоч спадок родини Острозьких і був величезний, проте радості він приніс мало… Зразу ж появилося багато охочих одружитися на найбагатшій нареченій Речі посполитої. І тут втручається польський король, оскільки вирішив таким чином прилаштувати свого улюбленця. Цим «щасливчиком» виявився Лукаш Гурка. Проте, як і практично у всіх історіях про кохання, Гальшка його не кохала. Було прийнято рішення тікати до Львова і отримати захисток у монахів ордену домініканців. Сказано-зроблено. Але Лукаш не хотів втрачати дружину і поїхав за нею до Львова. А в цей час коханий Гальшки пробрався у приміщення монастиря домініканців і таємно повінчався з коханою. Оскільки Гальшка не хотіла мирно покинути стіни монастиря домініканців і їхати із Лукашом (законним чоловіком, шлюб з яким змусили силоміць взяти задовго до цих подій). Тоді Лукаш вирішив взяти монастир штурмом. Що творилося в цей час у Львові важко описати. Протягом кількох тижнів бурхливе життя, що активно вирувало – притихло, навіть торгівля практично припинилася. Та все ж Лукаш домігся свого і знову ж таки силоміць забрав свою дружину до свого замку у Польщі. Хоча це нічого не змінило. Гальшка до останнього свого подиху не визнавала Лукаша своїм чоловіком. Ці всі події нанесли значний негативний відбиток на долю молодої спадкоємиці. До речі, варто відзначити, що Гальшка завжди ходила в чорному одязі і часто її називали – «чорна княжна». А далі ще сумніше – Гальшка збожеволіла, а згодом загинула. Проте, саме завдяки частині її спадку на теренах України, а саме в місті Острог збудували на наш час дуже відомий освітній заклад – Острозьку академію.

     Отже, якщо Ви будете перебувати у Львові, завітайте і у підземелля монастиря домініканців, де можна побачити макет Гальшки з Острога та багато інших особистостей, що мають безпосереднє відношення до подій, що відбувались у цих стінах. Тут можна прогулятися підземними ходами. Недавно, підземелля були розширені та оновлено експозицію. А під час екскурсії на Вас чекають багато цікавих історичних, і не тільки, розповідей та фактів.


інші новини
Developed by Yurii Sokolovskyi ©2020 Туристична агенція "Lviv-weekend" Всі права захищені.